Profile
Fight record
Amateur career
Statue
Screenplay
FIGHT VIDEOS
Commonwealth title
British title
WELSH WARRIORS
Dai Dower
Jason Cook
Percy Jones
Colin Jones
Gavin Rees
Jimmy Wilde
Tommy Farr
Jim Driscoll
Barry Jones
David Pearce
Joe Calzaghe
Freddie Welsh
Eddie Thomas
Robbie Regan
Steve Robinson
Howard Winstone
Enzo Maccarinelli

WALES

World Champions
European Champions
C'wealth Champions
British Champions
Welsh Champions
Welsh Title Results


WELSH BOXERS
Fight Results 2008
 

Fight Results 2007
Fight Results 2009
Fight Results 2011

Fight Results 2008
Fight Results 2010

Fight Results 2012
Latest Results

Welsh Title fight results  from 1921 - present

Dalziel Park Hotel, Motherwell, Scotland
Sunday, 21st December
Jamie Ambler L TKO 3 Yassine El Maachi
 
Thistle Hotel, Bristol, England
Sunday, 14th December
Jamie Todd D PTS 4 Adam Cummings
 
Kingsway Leisure Centre, Widnes, Cheshire
Friday, 12th December
Nathan Cleverly W KO 4 Douglas Otieno
Commonwealth Light-Heavyweight Title
 
Holiday Inn, Birmingham, England
Monday, 8th December
Mark Phillips L PTS 6 Joel Walsh
 
ExCel Arena, Dockland, London, England
Saturday, 6th December
Enzo Maccarinelli W TKO 2 Matthew Ellis
 
Trent FM Arena, Nottingham, England
Saturday, 6th December
Barrie Jones L PTS 8 Souleymane M'baye
 
Goresbrook Leisure Centre, Dagenham, England
Friday, 5th December
Taz Jones L TKO 4 Grzegorz Proksa
Jamie Ambler L PTS 4 Mike Stanton
 
Hilton Hotel, Bradford, England
Thursday, 4th December
Geraint Harvey L PTS 6 Andy Butlin
Fred Janes L PTS 6 Tyrone Nurse
 
Consort Hotel, Thurcroft, Rotherham, England
Sunday, 30th November
Paul Samuels L PTS 6 Patrick J Maxwell
 
Bellahouston Sports Centre, Glasgow, Scotland
Friday, 28th November
Russell Pearce L TKO 1 Nathan Brough
 
Cafe Royal, Piccadilly, England
Wednesday, 26th November
Jamie Arthur W PTS 4 Steve Gethin
 
York Hall, Bethnal Green, England
Saturday, 22nd November
Paul Samuels L PTS 3 Danny Butler
 
Guild Hall, Southampton, England
Sunday, 16th November
Russell Pearce W PTS 6 Darryl Still
 
Guild Hall, Plymouth, England
Saturday, 15th November
Geraint Harvey W TKO 1 Gavin Brook
 
Holiday Inn, Birmingham, England
Friday, 14th November
Mark Phillips L PTS 4 Eddie McIntosh
 
Madison Square Garden, New York, United States
Saturday, 8th November
Joe Calzaghe W PTS 12 Roy Jones Jr.
 
Robin Park Centre, Wigan, England
Friday 7th November
Nathan King L TKO 5 Tony Quigley
 
Aston Villa Events Centre, Birmingham, England
Friday 31st, October
Jamie Ambler L PTS 4 Tarik Quaddus
Geraint Harvey L PTS 4 Thomas Costello
 
Newport Centre, Newport, Wales
Friday, 24th October
Jamie Way W PTS 10 Ali Wyatt
vacant International Masters Title
Matthew Edmonds W PTS 6 Gheorghe Ghiompirica
Justyn Hugh W PTS 6 Mikhail Bamballra
Lee Selby W PTS 6 Peter Buckley
Robbie Turley W PTS 4 Sid Razak
 
Swindon, England
Friday, 17th October
Gary Cooper L PTS 4 Marlon Reid
 
Marriott Hotel, Bristol, England
Sunday, 12th October
Brock Cato W PTS 6 Steve Cooper
Mark Phillips L PTS 4 Danny Butler
 
Indoor Sports Centre, Leigh, England
Sunday, 12th October
Jamie Ambler L PTS 4 Carl Dilks
Geraint Harvey L PTS 4 Brian Rose
 
Everton Sports Centre, Liverpool
Friday, 10th October
Nathan Cleverly W PTS 12 Tony Oakey
vacant Commonwealth Light-Heavyweight Title
 
Watford Coliseum, Watford, England
Sunday, 5th October
Geraint Harvey L PTS 4 Nathan Graham
 
Meadowside Leisure Centre, Burton-on-Trent, England
Friday, 3rd October
Adam Wilcox W TKO 3 Jonjo Finnegan
 
Civic Hall, Colne, England
Sunday, 28th September
Jamie Ambler L PTS 6 Alistair Morrison
 
York Hall, Bethnal Green, England
Saturday, 27th September
Shon Aled Davies W PTS 4 Peter Haymer
 
Hillsborough Leisure Centre, Sheffield, England
Saturday, 20th September
Nathan King L PTS 6 Tony Dodson
 
York Hall, Bethnal Green, England
Saturday, 13th September
Gavin Tait W PTS 4 Baz Carey
 
Civic Hall, Wolverhampton, England
Friday, 12th September
Mark Phillips L PTS 4 Joe Skeldon
 
Metro Radio Arena, Newcastle, England
Friday, 12th September
Darren Morgan L PTS 3 Lee Swaby
'Prizefighter', 3 round, heavyweight competition
 
Don Valley Stadium, Sheffield, England
Friday, 12th September
Russell Pearce L RTD 2 Sam Sheedy
 
MEN Arena, Manchester, England
Saturday, 6th September
Taz Jones L TKO 5 Matthew Hall
vacant International Masters Ttile
 
Tower Ballroom, Edgbaston, Birmingham, England
Thursday, 4th September
Brock Cato W TKO 3 Terry Adams
 
Max Schmeling Halle, Berlin, Germany
Saturday, 30th August
Scott Gammer L RTD 8 Francesco Pianeta
EBU-EU Heavyweight Title
 
Watford Coliseum, Watford, England
Friday 1st, August
Jamie Ambler W DQ 1 Ojay Abrahams
 
Goresbrook Leisure Centre, Dagenham, England
Friday, 18th July
Gavin Tait W PTS 4 Billy Smith
 
Newport Centre, Newport, Wales
Saturday, 12th July
Jamie Arthur W KO 2 Dai Davies
Welsh Super-Featherweight Title
Matthew Edmonds W PTS 6 Ayittey Mettle
Paul Samuels W TKO 1 Mark Nielsen
Robert Turley W PTS 6 Geofrey Munika
Lee Selby W PTS 6 Sid Razak
Justyn Hugh W PTS 6 Pawel Trebinski
 
York Hall, Bethnal Green, London, England
Friday, 27th June
Jamie Ambler L TKO 2 Dwayne Lewis
Russell Pearce L RTD 2 Daniel Herdman
 
National Indoor Arena, Birmingham, England
Saturday, 21st June
Bradley Pryce W TKO 6 Marcus Portman

Commonwealth Light-Middleweight Title

 
Guild Hall, Plymouth, England
Friday, 20th June
Taz Jones W TKO 1 Carl Drake
 
Sutton Sports Centre, St Helens, England
Sunday, 15th June
Adam Wilcox L TKO 3 Carl Dilks
 
York Hall, Bethnal Green, London
Saturday, 14th June
Barrie Jones L TKO 7 Kell Brook

vacant British Welterweight Title

 
Mountbatten Centre, Portsmouth, England
Friday, 13th June
Dai Davies L PTS 6 Jason Booth
Gary Buckland L PTS 6 Ben Murphy
 
Boardwalk Convention Hall, Atlantic City, United States
Saturday, 7th June
Gary Lockett L TKO 3 Kelly Pavlik
WBC / WBO World Middleweight Titles
 
Robin Park Centre, Wigan, England
Saturday, 7th June
Russell Pearce L PTS 4 Johnny Hussey
 
Kelvin Hall, Glasgow, Scotland
Friday 6th June
Ricky Owen W PTS 6 Sumaila Badu
 
St. Davids Hall, Cardiff, Wales
Saturday, 24th May
Matthew Edmonds W TKO 6 Herbert Quartey
Jamie Way W PTS 6 Rocky Chakir
Robbie Turley L PTS 6 Riaz Durgahed
 
Civic Centre, Motherwell, Scotland
Friday, 16th May
Gavin Tait L PTS 10 Paul Burns
Vacant International Masters Title
 
Holiday Inn, Birmingham, England
Monday, 12th May
Russell Pearce D PTS 6 Callum Archer
 
Marriott Hotel, Bristol, England
Friday, 2nd May
Brock Cato W PTS 6 Lance Verallo
Jamie Ambler L KO 2 Danny Butler
 
Robin Park Centre, Wigan, England
Saturday, 26th April
Russell Pearce L PTS 6 Chris O'Brien
 
Thomas & Mack Center, Las Vegas, United States
Saturday, 19th April
Joe Calzaghe W PTS 12 Bernard Hopkins
Nathan Cleverly W PTS 8 Antonio Baker
 
Tower Ballroom, Birmingham, England
Sunday, 13th April
Jamie Ambler L PTS 4 Joe Rea
 
York Hall, Bethnal Green, England
Friday, 11th April
Darren Morgan  L PTS 3 David Dolan
'Prizefighter', 3 round, heavyweight competition
 
Newport Centre, Newport, Wales
Saturday, 5th April
Matthew Edmonds W PTS 10 Sumaila Badu
International Masters Title
Jamie Arthur W PTS 6 Ayittey Mettle
Gary Buckland W PTS 6 Ali Wyatt
Jamie Way W PTS 6 Jimmy Briggs
Robbie Turley W PTS 6 Tony McQuade
James Evans D PTS 6 Gavin Brook
 
Afan Lido, Aberavon, Wales
Sunday, 30th March
Shon Davies W TKO 7 Wayne Brooks
Welsh Light-Heavyweight Title
Ricky Owen W KO 5 Dai Davies
James Lilley W PTS 6 Russell Pearce
Brock Cato W TKO 2 Gary Cooper
David Gentles W PTS 6 Jamie Ambler
 
C.I.A. Cardiff, Wales
Saturday, 22nd March
Gavin Rees L TKO 12 Andreas Kotelnik
WBA World Light Welterweight Title
Tony Doherty W PTS 10 Barrie Jones
Welsh Welterweight Title
Kerry Hope L TKO 8 Matthew Hall
Harry Miles W PTS 4 Jamie Norkett
 
Everton Sports Centre, Liverpool, England
Sunday, 16th March
Mark Phillips L RTD 2 Joe McNally
 
Carnall Leisure Centre, Manchester, England
Friday, 14th March
Justin Jones W PTS 4 Tony Stones
 
O2 Arena, London, England
Sunday, 9th March
Enzo Maccarinelli L TKO 2 David Haye

WBA / IBF/ WBO World Cruiserweight Titles

 
Nottingham Leisure Centre, England
Friday, 7th March
Gary Buckland W TKO 3 Alex Spitko
 
Kelvin Hall, Glasgow, Scotland
Friday, 29th February
Jamie Ambler L PTS 6 Steven McGuire
 
Guild Hall, Plymouth, England
Friday, 29th February
James Lilley L PTS 6 Ben Wakeham
 
Burlington Hotel, Birmingham, England
Monday, 25th February
David Gentles W TKO 2 John Ruddock
 
Aylestone Leisure Centre, Leicester, England
Saturday, 16th February
Mark Phillips L PTS 6 Rasham Singh-Sohi
 
Don Valley Stadium, Sheffield, England
Friday, 15th February
Jamie Ambler L PTS 6 Jez Wilson
 
Marriott Hotel, Bristol, England
Sunday, 3rd February
Jamie Ambler L PTS 6 Robert Boardman
 
Goresbrook Leisure Centre, Dagenham
Friday, 25th January
Ricky Owen W PTS 6 Frédéric Gosset
 
York Hall, Bethnal Green, England
Saturday, 12th January
Darren Morgan L PTS 6 Sam Sexton
 

Rocky Regan


Who is the Greatest
Welsh boxer of all time ?

Free Vote Caster from Bravenet
 

Learn Welsh



 

Cadw'r iaith yn fyw

Welsh Warriors shop

Search this site:

All material is protected by copyright and may not be reproduced without permission.   ©Johnnyowen.com   All Rights Reserved