Profile
Fight record
Amateur career
Statue
Screenplay
FIGHT VIDEOS
Commonwealth title
British title
WELSH WARRIORS
Dai Dower
Jason Cook
Percy Jones
Colin Jones
Gavin Rees
Jimmy Wilde
Tommy Farr
Jim Driscoll
Barry Jones
David Pearce
Joe Calzaghe
Freddie Welsh
Eddie Thomas
Robbie Regan
Steve Robinson
Howard Winstone
Enzo Maccarinelli

WALES

World Champions
European Champions
C'wealth Champions
British Champions
Welsh Champions
Welsh Title Results


WELSH BOXERS
Fight Results 2010
 

Fight Results 2007
Fight Results 2009
Fight Results 2011

Fight Results 2008
Fight Results 2010

Fight Results 2012
Latest Results

Welsh Title fight results  from 1921 - present

De Vere Whites Hotel, Bolton, England
Sunday, 19th December
Hari Miles W PTS 4 Martyn Grainger
 
Echo Arena, Liverpool, England
Saturday, 11th December
Nathan Cleverly W PTS 12 Nadjib Mohammedi
interim WBO light heavyweight title
 
Chester Racecourse, Chester, England
Sunday, 5th December
Tom Doran W PTS 6 Dee Mitchell
 
Riviera International Conference Centre, Torquay, England
Saturday, 4th December
Matthew Edmonds W PTS 6 Lewis Browning
 
Cedar Court Hotel, Huddersfield, England
Thursday, 2nd December
Jamie Ambler L PTS 4 Jason McCalmon
 
York Hall, Bethnal Green, London, England
Saturday, 20th November
Gary Buckland W KO 2 Derry Mathews

Prizefighter Tournament Super-Featherweight Final

Gary Buckland W TKO 1 Gary Sykes

Prizefighter Tournament Super-Featherweight semi- final

Gary Buckland W PTS 3 Stevie Bell

Prizefighter Tournament Super-Featherweight quarter- final

 
Grove Leisure Centre, Newark, England
Saturday, 20th November
Luke Osman W PTS 6 Kevin Hammond
 
M.E.N. Arena, Manchester, England
Saturday, 13th November
Henry Janes L TKO 1 Jerome Wilson
 
Newport Leisure Centre, Newport, Wales
Saturday,
6th November
Gavin Rees W TKO 11 John Watson

vacant British Lightweight Title

Jason Cook W TKO 6 Barrie Jones

Welsh Light-Welterweight Title

Bradley Pryce W PTS 8 Michael Lomax
Jamie Ambler L PTS 4 Patrick Mendy
Jason Thomas L PTS 4 Davey Savage Jr.
Jeff Evans D PTS 4 Gary Boulden
 
Newport Leisure Centre, Newport, Wales
Saturday, 30th October
Lee Selby W KO 2 Dai Davies
Welsh Featherweight Title
Jamie Ambler W PTS 6 Lee Churcher
Robbie Turley W PTS 4 Darren Pryce
Gareth Piper D PTS 4 Matt Seawright
Gary Cooper W Disq 1 Rhys Saunders
Frankie Borg W PTS 6 Davey Jones
 
The Troxy, Limehouse, London, England
Saturday, 16th October
Jamie Arthur W PTS 12 Kris Matthew Hughes

 vacant Commonwealth Super-Bantamweight Title

 
Olympiad Leisure Centre, Chippenham, England
Saturday, 16th October
Luke Osman L PTS 6 Nick Blackwell
 
Holiday Inn, Birmingham, England
Monday, 4th October
Luke Osman L PTS 4 Mark Lloyd
 
LG Arena, Birmingham, England
Saturday, 18th September
Nathan Cleverly W RTD 9 Karo Murat

WBO light heavyweight title eliminator

Enzo Maccarinelli L KO 7 Alexander Frenkel
European Cruiserweight Title
 
Bolton Arena, Bolton, England
Friday, 16th July
Jamie Ambler L PTS 4 Navid Iran
 
York Hall, Bethnal Green, London, England
Friday, 9th July
Bradley Pryce W TKO 2 Ted Bami
 
Gilvenbank Hotel, Glenrothes, Scotland
Friday, 4th June
Jamie Ambler L PTS 6 Stevie McGuire
 
York Hall, Bethnal Green, London, England
Wednesday, 30th June
Jeff Evans L PTS 3 Paul David

Prizefighter Tournament super-middleweight semi-final

Jeff Evans W PTS 3 Peter Fedorenko

Prizefighter Tournament super-middleweight quarter-final

 
Kings Hall, Belfast, Northern Ireland
Friday, 11th June
Gavin Rees W TKO 3 Sam Amoako
Nathan King L TKO 5 Luis Garcia
 
Peterlee Leisure Centre, Peterlee, England
Friday, 4th June
Dai Davies L PTS 4 Martin Ward
 
Mountbatten Centre, Portsmouth, England
Friday, 21st May
Jamie Ambler L PTS 4 Sam Couzens
 
York Hall, Bethnal Green, London, England
Saturday, 29th May
Ricky Owen W PTS 3 Jamie Arthur

3 round, Prizefighter tournament super-bantamweight semi-final.
Owen withdrew from the final due to a cut eye.

Ricky Owen W PTS 3 Gavin Reid

3 round, Prizefighter tournament super-bantamweight quarter-final

Jamie Arthur W PTS 3 Robbie Turley

3 round, Prizefighter tournament super-bantamweight quarter-final

 
Fleming Park, Eastleigh, England
Saturday, 17th April
Jamie Ambler L PTS 6 Matthew Barney
 
Goresbrook Leisure Centre, Dagenham, England
Friday, 14th May
Hari Miles L PTS 6 Menay Edwards
 
Yubileiny Sports Palace, Saint Petersburg, Russia
Tuesday, 27th April
Enzo Maccarinelli W TKO 1 Alexander Kotlobay

vacant European Cruiserweight Title

 
Skydome, Coventry, England
Friday, 23rd April
Nathan King L PTS 6 Tony Jeffries
 
Alexandra Palace, Wood Green, London, England
Friday, 9th April
Gavin Rees W PTS 6 Abdoulaye Soukouna
 
Hilton Hotel, Coventry, England
Sunday, 21st March
Luke Osman L TKO 1 Llewellyn Davies
 
Indoor Sports Centre, Leigh, England
Friday, 19th March
Jamie Arthur L PTS 12 Martin Lindsay
British Featherweight Title
 
Reebok Stadium, Bolton, England
Sunday, 14th March
Geraint Harvey L RTD 5 Alex Matvienko
 
Echo Arena, Liverpool, England
Friday, 12th March
Enzo Maccarinelli W TKO 1 Zoltan Czekus
Tobias Webb D PTS 4 Lee Duncan
Jason Thomas L TKO 1 Stephen Smith
 
Wembley Arena, Wembley, London, England
Saturday,
13th February
Nathan Cleverly W TKO 5 Antonio Brancalion

vacant European Light-Heavyweight Title

 
York Hall, Bethnal Green, London, England
Friday, 26th February
Bradley Pryce L PTS 3 Prince Arron
Prizefighter, 3 round tournament, semi-final
Bradley Pryce W PTS 3 Neil Sinclair
Prizefighter, 3 round tournament
 
York Hall, Bethnal Green, London, England
Friday, 12th February
Jason Cook Draw 12 Lenny Daws

British Light-Welterweight Title

 
Holiday Inn, Birmingham, England
Thursday, 28th January
Jamie Ambler L PTS 10 Sam Horton
vacant International Masters super-middleweight title
 

Rocky Regan


Who is the Greatest
Welsh boxer of all time ?

Free Vote Caster from Bravenet
 

Learn Welsh



 

Cadw'r iaith yn fyw

Welsh Warriors shop

Search this site:

All material is protected by copyright and may not be reproduced without permission.   ŠJohnnyowen.com   All Rights Reserved