Profile
Fight record
Amateur career
Statue
Screenplay
FIGHT VIDEOS
Commonwealth title
British title
WELSH WARRIORS
Dai Dower
Jason Cook
Percy Jones
Colin Jones
Gavin Rees
Jimmy Wilde
Tommy Farr
Jim Driscoll
Barry Jones
David Pearce
Joe Calzaghe
Freddie Welsh
Eddie Thomas
Robbie Regan
Steve Robinson
Howard Winstone
Enzo Maccarinelli

WALES

World Champions
European Champions
C'wealth Champions
British Champions
Welsh Champions
Welsh Title Results


WELSH BOXERS
Fight Results 2011
 

Fight Results 2007
Fight Results 2009
Fight Results 2011

Fight Results 2008
Fight Results 2010

Fight Results 2012
Latest Results

Welsh Title fight results  from 1921 - present

Miners Welfare Club, Cleland, Scotland
Friday, 9th December
Darren Pryce L PTS 4 Iain Butcher
 
Metrodome, Barnsley, England
Sunday, 4th December
Hari Miles W PTS 10 Jon Ibbotson
vacant British Masters Cruiserweight Title.
 
Sheffield Wednesday F.C, Sheffield, England
Friday, 2rd December
Russell Pearce L TKO 1 Ben Wager
 
Sobell Sports Centre, Aberdare
Saturday, 19th November
Barrie Jones W PTS 10 Gary Cooper
Welsh Light-Middleweight Title
Lance Sheehan W TKO 1 Ray Akhtar
Dorian Darch W PTS 4 Rolandas Cesna
Liam Williams W PTS 4 Ryan Clark
Anthony Trow L PTS 4 Jason Ball
 
York Hall, Bethnal Green, London, England
Friday, 18th November
Enzo Maccarinelli W TKO 1 Gyorgy Marosi
 
York Hall, Bethnal Green, London, England
Sunday, 13th November
Russell Pearce L PTS 4 Danny Connor
 
North Bridge Leisure Centre, Halifax, England
Friday, 11th November
Jeff Evans L TKO 1 Ovill McKenzie
Commonwealth Light-Heavyweight Title
 
York Hall, Bethnal Green, London, England
Wednesday, 9th November
Luke Osman L TKO 2 John Ryder
 
Wembley Arena, Wembley, London, England
Saturday, 5th November
Francis Luke Robinson W PTS 4 Sid Razak
 
Newport Leisure Centre, Newport, Wales
Saturday, 29th October
Lee Churcher W RTD 3 Chris Brophy
Dale Evans W KO 1 Matt Seawright
Tony Pace W PTS 4 Carl Allen
Lance Sheehan W PTS 4 Danny Harris
Anthony Trow W PTS 4 Joe Jones
 
Bowlers Exhibition Centre, Manchester, England
Friday, 28th October
Mark Evans W PTS 4 Dan Naylor
 
Arena, Ludwigsburg, Baden-Württemberg, Germany
Saturday, 22nd October
Hari Miles L PTS 8 Enad Licina
 
Reebok Stadium, Bolton, England
Saturday, 22nd October
Kerry Hope W PTS 10 Tony Hill

British middleweight title eliminator

 
Northgate Arena, Chester, England
Saturday, 15th October
Paul Davies W PTS 4 Kristian Laight
Russell Pearce L TKO 2 Lee Quinn
 
Echo Arena, Liverpool, England
Saturday, 15th October
Nathan Cleverly W PTS 12 Tony Bellew

WBO Light-Heavyweight Title

Tobias Webb W PTS 6 Jahmaine Smyle
Craig Evans W PTS 6 Ibrar Riyaz
 
Greenbank Sports Centre, Liverpool,
Saturday, 8th October
Dai Davies W PTS 6 Sean Watson
 
Newport Leisure Centre, Newport, Wales
Saturday, 1st October
Gavin Rees Draw TD 4 Derry Mathews

European Lightweight Title

Bradley Pryce W PTS 8 Danny Butler
Jason Cook W TKO 3 Laszlo Szekeres
Frankie Borg W PTS 6 Jason Ball
Ricky Owen W PTS 6 Dougie Curran
Kerry Hope W PTS 6 Lee Noble
Dorian Darch W PTS 4 Sandor Balogh
Jeff Evans W PTS 4 Sam Couzens
Gareth Piper W PTS 4 Tony Pace
 
Olympia, Liverpool, England
Friday, 30th September
Jamie Ambler L PTS 6 Courtney Fry
 
Ponds Forge Arena, Sheffield, England
Saturday, 24th September
Gary Buckland W PTS 12 Gary Sykes

British Super-Featherweight Title

Justyn Hugh D PTS 4 Carl Wild
 
Olympia, Liverpool, England
Saturday, 17th September
Lee Selby W TKO 8 Stephen Smith

British & Commonwealth Featherweight Titles

Lewis Rees W TKO 4 Damien Turner
Barrie Jones L TKO 3 Liam Smith
Paul Samuels L TKO 1 Paul Smith
 
Southwark, London, England
Friday, 16th September
Gavin Tait W PTS 10 Chas Symonds

vacant BBBofC Southern Area welterweight title

 
Oceana, Swansea, Wales
Friday, 16th September
Darren Bushbye W PTS 4 Matt Scriven
Leon Findlay W TKO 1 Andrew Patterson
Ianto Jenkins W PTS 4 Hayden Chick
Ricky Owen W PTS 4 Janis Puksins
Chris Ware W TKO 1 Simon Parkins
 
Odyssey Arena, Belfast, Northern Ireland
Saturday, 10th September
Dai Davies W PTS 4 Marco McCullough
 
Royal Theatre, Castlebar, Ireland
Friday, 12th August
Dai Davies L PTS 6 Paul Hyland
 
Liquid Nightclub, Luton, England
Sunday, 31st July
Jamie Ambler L PTS 4 Jahmaine Smyle
 
Pill Millennium Centre, Newport, Wales
Saturday, 30th July
Lee Selby W TKO 6 James Ancliff

Celtic Featherweight Title

Justyn Hugh W KO 2 Phil Goodwin
Lee Churcher L TKO 2 Costas Osben
Dorian Darch W PTS 4 Tayar Mehmed
 
Wembley Arena, Wembley, London, England
Saturday, 23rd July
Jason Cook L TKO 10 Ashley Theophane

British Light-Welterweight Title

 
Olympia-Eissportzentrum, Munich, Germany
Saturday, 16th July
Steffan Hughes L KO 1 David Graf
 
Echo Arena, Liverpool, England
Saturday, 16th July
Craig Evans W TD 2 Scott Moises
Jamie Ambler L PTS 6 Rocky Fielding
Barrie Jones L PTS 6 Ronnie Heffron
 
Guild Hall, Plymouth, England
Saturday, 9th July
Justyn Hugh W TKO 5 Robert Studzinski
Lee Churcher W KO 1 Louis Byrne
Darren Pryce L TKO 3 Sean Bowman
 
Davyhulme Leisure Centre, Manchester, England
Saturday, 25th June
Mark Evans W PTS 6 Steve Gethin
 
Arena VFG, Tlajomulco de Zúñiga, Jalisco, Mexico
Saturday, 18th June
Gary Buckland W PTS 6 Jose Roberto Gonzalez
 
York Hall, Bethnal Green, London, England
Saturday, 4th June
Luke Osman L PTS 4 Kris Agyei-Dua
 
Motorpoint Arena, Cardiff, Wales
Saturday, 4th June
Gavin Rees W PTS 12 Andy Murray

European Lightweight Title

Jason Cook W PTS 6 Mounir Guebbas
Robbie Turley L PTS 10 Carl Frampton
Celtic Super-Bantamweight Title
Frankie Borg W TKO 2 Costas Osben
Jeff Evans W PTS 4 Dean Walker
Jamie Ambler L PTS 4 Tony Dodson
 
02 Arena, London, England
Saturday, 21st May 2011
Nathan Cleverly W TKO 4 Aleksy Kuziemski
WBO Light-Heavyweight Title
Hari Miles L PTS 4 Stephen Simmons
Francis Luke Robinson W PTS 4 Johnny Greaves
Lewis Rees W TKO 2 Sid Razak
 
Deeside Leisure Centre, Queensferry, Wales
Friday, 20th May 2011
Bradley Pryce L PTS 12 Sergey Rabchenko
vacant WBA Inter-Continental light middleweight title
Tom Doran W TKO 1 Max Maxwell
Justin Jones L PTS 4 Elvis Dube
 
Newport Centre, Newport, Wales
Saturday, 7th May 2011
Jeff Evans W RTD 6 Shon Davies

Welsh Light-Heavyweight Title

Lee Churcher D TD 5 Gary Cooper

Welsh Middleweight Title

Frankie Borg W PTS 4 Joe Jones
Dai Jones W PTS 4 Sean Gorman
Kerry Hope W PTS 4 Bobby Wood
Darren Pryce D TD 1 Andy Roberts
Robbie Turley W PTS 4 Robin Deakin
 
Olympia, Liverpool, England
Friday, 27th April
Lee Selby W PTS 6 Youssef Al Hamidi
 
M.E.N. Arena, Manchester, England
Saturday, 16th April
Gary Buckland W PTS 8 Oscar Chacin
Dai Davies L PTS 4 Kid Galahad
 
Olympia, Liverpool, England
Saturday, 2nd April
Dai Davies L PTS 6 Nick MacDonald
Paul Davies L TKO 1 Scott Moises
 
Robin Park Centre, Wigan, England
Saturday, 26th March
Tom Doran W TKO 1 Jamie Boness
 
Manor Park, Clydach, Wales
Thursday, 24th March
Chris Ware W PTS 4 Jamie Norkett
Darren Bushbye W PTS 4 Chris Brophy
 
Robin Park Centre, Wigan, England
Saturday, 19th March
Mark Evans W PTS 4 Chuck Jones
Barrie Jones L PTS 8 Rick Godding
 
Medway Park Leisure Centre, Gillingham, England
Friday, 18th March
Gavin Tait W TKO 4 Danny Dontchev
 
Braehead Arena, Glasgow, Scotland
Saturday, 12th March
Craig Evans W PTS 4 Sid Razak
 
Velodrome, Manchester, England
Saturday, 12th March
Kerry Hope W PTS 4 Dean Walker
 
Leisure Centre, Huddersfield, England
Saturday, 5th March
Damian Owen L PTS 6 Tyrone Nurse
 
Elland Road, Leeds, England
Saturday, 26th February
Luke Osman TD 1 Luke Robinson
 
Reebok Stadium, Bolton, England
Saturday, 26th February
Jamie Ambler L PTS 4 Robin Ried
 
Olympia, Liverpool, England
Saturday, 12th February
Bradley Pryce L PTS 8 Colin Lynes
Jeff Evans W PTS 4 James Tucker
 
Newport Centre, Newport, Wales
Saturday, 5th February
Matthew Edmonds L TKO 10 Shaun Doherty

vacant British Masters super-bantamweight title

Robbie Turley W PTS 10 Paul Economides
vacant Welsh Super-Bantamweight title
Justyn Hugh W PTS 6 Jody Meikle
Kyle King W PTS 4 Darren Pryce
Ianto Jenkins L PTS 4 Louie Lee
Frankie Borg W PTS 4 Jamie Norkett
Francis Luke Robinson W PTS 4 Craig Dyer
 
Leisure Centre, Brentwood, London, England
Saturday, 5th February
Jamie Arthur L PTS 12 Jason Booth
British & Commonwealth Super-Bantamweight title
 
Olympia, Kensington, London, England
Saturday, 29th January 2011
Justin Jones L PTS 3 Travis Dickinson

Light-Heavyweight, Prizefighter Tournament semi-final.
Jack Morris withdrew. Justin Jones in as a reserve

 
Millennium Hotel, Mayfair, London, England
Thursday, 27th January
Gavin Tait L PTS 4 Danny Dontchev
 

Rocky Regan


Who is the Greatest
Welsh boxer of all time ?

Free Vote Caster from Bravenet
 

Learn Welsh



 

Cadw'r iaith yn fyw

Welsh Warriors shop

Search this site:

All material is protected by copyright and may not be reproduced without permission.   ©Johnnyowen.com   All Rights Reserved